Geeniuuringud- hüvasti ülekaalulisus?
Lisatud: 29.12.10
Mind on viimasel ajal hakanud paeluma geeniuuringud ning geenide seos reaalselt sellega, kuidas langetada kaalu. Näiteks on juba võimalik geene uurides määrata kindlaks, kas sa oled nö sprinterlikku tüüpi või omad hoopis suuremat potentsiaali läbi lüüa vastupidavust nõudvatel aladel. Läbi selle uuringu saad vältida aastaid rassimist spordialal, milleks sul tegelikult kehalised eeldused puuduvad.
Miks siis ei peaks tulevikus olema võimalik vastavalt oma genotüübile koostada perfektselt ja 100 protsendiliselt toimivat kaalulangetamise süsteemi?
Miks ikkagi on nii, et normaalkaalus vanemate lastel on enese vormis hoidmine kordades lihtsam, kui ülekaaluliste vanemate lastel?
Kahtlen, et asi on ainult liigsöömises!
Usun, et juba mõnekümne aasta pärast on geeniuuringud jõudnud sinnamaale, et kaalulangetamine ja dieet saavad uue mõtte. Toitud vastavalt oma genotüübile ja kilod kaovad. Praeguseks ajaks on teadaolevalt taolised uuringud suhteliselt lapsekingades, vähemalt selles osas, mis puudutab kaalulangetamist.
Sellegipoolest on näiteks Oxfordi ülikooli teadlased avastanud FTO nimelise geeni, mille olemasolu võib soodustada rasvumist.
Katsed hiirte peal näitasid, et selle geeni olemasolu põhjustab liigsöömist ning seeläbi ka ülekaalulisust. Selle avastuse tegemine võib aidata töötada välja ravimi, mis vähendaks selle geeni aktiivust ning seeläbi aitaks ka inimestel kergemini säilitada normaalkaalu.
Teadlaste poolt välja aretatud FTO-geeniga hiired olid küll terved, kuid sõid rohkem ning seeläbi võtsid ka kaalus rohkem juurde. Emased hiired olid kontrollgrupist lausa 22 protsenti kogukamad ning isased 10 protsenti raskemad.
Järgmiseks on vaja jõuda selgusele, miks see nii on. Selgusetu on seegi, kas FTO geen suurendab söögiisu aju mõjutades, või muudab rasvavarude ning teiste kudede poolt edastatavaid sõnumeid.
Vastuseta küsimusi on küll palju, kuid tore on see, et asja uuritakse. Olen kindel ka selles, et järgmisena tuleb uus teadlaste grupp välja väitega, et FTO-geenil puudub igasugune seos rasvumisega. Nagu ikka need asjad siin teadusemaailmas käivad.
Aga nagu öeldakse- vaieldes selgub tõde.
Arvan ja loodan, et sarnaseid avastusi hakkab lähiajal tulema veel rohkem. Iseasi, kuidas suhtuvad sellesse erinevad suured ja võimsad korporatsioonid, kelle eesmärk on rahva tervise pealt suurt raha kokku ajada. Igatahes on teema ülihuvitav ja hoiame oma kaalustalla.ee tiimiga sündmustel silma peal.
Heikki