Kas uus imelisand?
Lisatud: 07.11.13
Mõni aeg tagasi sattus paljude huviorbiiti tänaseks teemaks olev toidulisand- vaarika ketoonid. Kahtlemata panustas selle lisandi populaarsuse tõusule ka meie kodumaistel telekanalitel nähtav Dr. Oz saade, kus siis samanimeline arst seda varmalt soovitas, et kehakaaluprobleemidele leevendust tuua. Kas see lisand väärib soetamist?
.
Mis on vaarika ketoonid?
Tegemist on vaarikates leiduva ainega, mis annab neile nende omapärase lõhna. Samuti on võimalik seda ka sünteesida ning kasutust leiab ta mitmetes toodetes maitse või lõhnaparandajana.
Selle aine keemiline koostis tundub sarnanevat sünefriinile, mida teatakse kui toimivat rasvapõletajat. Ilmselt seetõttu teda rasvapõletajana uurima hakati ning seejärel populaarmeediasse oma tee leidis.
Siiski ei tähenda keemilisel tasandil „sarnasus“ enamasti suurt midagi, kuna ka pisim erinevus võib mistahes aine toimet täielikult muuta.
.
Kas lisand toimib?
Siinkohal oleks tähtis vaadata mida uuringud näitavad, sest niisama võib ju igaüks mida iganes soovitada. Tähtis on olla kindel, et lisandi toime on ka piisavalt suure hulga inimeste peal testitud ja tõepoolest ka eksisteerib.
Kahjuks ei ole otseselt vaarika ketoonide peal inimkatseid tehtud. Olgu – üks katse on, aga selles katses kasutati vaarika ketoone koos mitme teise rasvapõletajaga koos, mis muudab ketoonide toime hindamise võimatuks. (1)
Seetõttu võiks juba siin artikli põhimõtteliselt ära lõpetada, kuna puudub igasugune tõendusmaterjal selle lisandi kasulike või kahjulike toimete kohta inimese kehas.
Ometigi Dr. Oz seda lisandit ju kiitis ning viidati ju ka uuringutele? Siinkohal mainiksin ära, et Dr. Oz saade ei ole tõsiseltvõetav koht, kust sellist informatsiooni saada. Kuigi vahest on tema poolt lahatavad teemad huvitavad, on tegemist siiki meelelahutussaatega. Palju informatsiooni mida saates jagatakse pole kahjuks faktipõhine.
Aga need uuringud siis. Antud lisandi kohta on olemas 2 uuringut – seda aga hiirte peal.
Esimeses uuringus täheldati tõepoolest hiirtel rasvamassi lisandumise aeglustumist, kui neile söödeti koguses 0.5-2% kaloraažist vaarika ketoone.
.
Aga milles on probleem?
Selles, et esiteks on see väga suur kogus. Hiirte puhul tähendas see umbes 0.5-2g ketoone 1 kg kehakaalu kohta, mis inimeste jaoks ümber sobituna oleks umbes 80-340mg/kg kohta. Mis tähendab, et isegi kui inimeste peal antud toimeaine töötaks, peaks seda tarbima meeletult palju. Isegi kõigest 50kg kaaluv naine peaks tarbima seda 4-17g päevas, et saada „võimalikku“ kasulikku toimet. Müügil olevates toidulisandites leidub seda toimeainet aga enamasti 100-500mg kapslitena. See aga tähendab, et peaksite võtma päevas kümneid ja kümneid kapsleid. Võimalik, et vaja oleks isegi ühe päeva jooksul kogu toidulisandi purgi sisu ära tarbida. See on meeletus. Äärmiselt keeruline nii praktilisest küljest, kui ka pea võimatu rahalises mõttes.
Teises uuringus leiti, et vaarika ketoonide kasutamine aitas tõsta adiponektiini taset, mis võib omada tuntavat mõju rasvapõletusele ja ülekaalulisuse tekkeohu vähendamisele.
Selle uuringu peamine probleem on olemas ka esimeses uuringus. Nimelt on tegemist loom-katsetega. Tegemist on hiirte-uuringutega. Me ei ole hiired. Sellised katsed on huvitavad ning annavad aluse tulevikus inimeste peal testimiseks, aga mingeid kindlaid järeldusi me teha ei saa.
Doosid on enamasti ebapraktiliselt suured ning puudub vähimgi garantii, et antud ained käituvad samamoodi ka inimese kehas.
Dr. Oz võib oma vaatajaid pidada hiirteks, aga ma tean, et te olete mõtlevad inimesed. Pole mõtet panna usku lisanditesse, mis suudavad tõestatud toimet näidata vaid näriliste peal ning sedagi meeletutes kogustes. Ärge andke oma raskelt teenitud raha müügimeestele lihtsalt niisama ära.
Kaalustalla.ee
Allikad:
1) Lopez HL, Ziegenfuss TN, Hofheins JE, Habowski SM, Arent SM, Weir JP, Ferrando AA. Eight weeks of supplementation with a multi-ingredient weight loss product enhances body composition, reduces hip and waist girth, and increases energy levels in overweight men and women. J Int Soc Sports Nutr. 2013 Apr 19;10(1):22. doi: 10.1186/1550-2783-10-22. – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23601452
2) Morimoto C, Satoh Y, Hara M, Inoue S, Tsujita T, Okuda H. Anti-obese action of raspberry ketone. Life Sci. 2005 May 27;77(2):194-204. Epub 2005 Feb 25. – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15862604
3) Park KS. Raspberry ketone increases both lipolysis and fatty acid oxidation in 3T3-L1 adipocytes. Planta Med. 2010 Oct;76(15):1654-8. doi: 10.1055/s-0030-1249860. Epub 2010 Apr 27 – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20425690
4) http://supplement-geek.com/raspberry-ketones-weight-loss-review-side-effects/
5) http://examine.com/supplements/Raspberry+Ketones/