Väldi pühadeaegset kaalutõusu! Nipid!
Lisatud: 15.12.13
Kuidas käituda, kui taaskord koputab uksele puhkuste ja pühadeperiood? Pangakontol ilutsevad puhkuserahad ning hommikuti pakutakse ahvatlevat sissemagamist ja laisklemist. Niivõrd lihtne on end lõdvaks lasta ning täiel rinnal elu nautida…
Kahjuks tekib olukord, kus paljud inimesed avastavad, et lõbusa ja nauditava puhkuse ning pühadeperioodiga on kaalunumber meeletult tõusnud ning füüsiline vorm suuna allapoole võtnud. See on tihti justkui külm dušš, mis nii mõnelegi päris korraliku masenduse võib tekitada. Ees ootab pikk tööperiood ning kõigele lisaks kogeb keha ülekaalust tulenevat väsimust ja võib-olla ka võimendunud terviseprobleeme.
Mida aga teha? Kuidas käituda, et neid probleeme võimalikult vähe kogeda?
• Planeeri võimalikult kaugele ette. Mida varem sa oma puhkuseplaanid paika sead, seda ladusamalt läheb sinu puhkus ning seda lihtsam on jälgida ka oma toitumist ja treeninguid.
• Arvesta puhkuse asjaoludega ning pane juba varakult paika võimalikult alternatiivid nii oma toitumiste kui ka treeningute osas. Ära jää lootma, et kuskile soojale maale sõites leiad eest oma tavapärased toiduvalikud ja treeningsaalid. Vajadusel konsulteeri oma treeneriga ja uuri alternatiivseid valikuid.
• Kaalu koormuste ja toitumispingutuste tõstmist vahetult enne puhkust. Igapäevaselt end liigselt koormates ei jõua sa pikemas plaanis kuigi kaugele, kuid ajutiselt, näiteks 1-2 nädalat enne planeeritud puhkust, võib olla tark mõte ennast nii treeningutes kui ka toitumises rohkem tagant utsitada. Kui eelnev periood on olnud mõistlik, siis selline lühiajaline koormuse tõus halba ei tee ning sellele järgnev puhkus annab kehale piisavalt võimalust taastuda. Lõppkokkuvõttes saadki sa puhkuse ajal veidi kergemalt võtta ning rohkem puhata.
• Ära alkoholiga üle pinguta. Tegelikult on ju tunduvalt mõnusam võtta paar korda nädalas paar kergemat jooki ning lõõgastuda, kui et ühel õhtul end täiesti pildituks juua ning siis mitu päeva tagantjärgi veel pead valutada ning end halvasti tunda. Liialdamine mõjub halvasti nii sinu vormile, tervisele kui ka kogu puhkuse nautimisele.
• Kasuta võimalust ja harjuta kokakunsti. Sul on puhkuse ajal tunduvalt rohkem vaba aega – selle asemel, et osta poest kalleid ja kaloririkkaid pühadetoite, tee need toidud parem ise. Vali välja parimad toorained ning valmista just enda maitsemeelele ja toitumisvajadustele sobilikud eined. Nii hoolitsed mitte ainult oma vormi eest, vaid muudad ka tulevikus enda eest hoolitsemise kergemaks. Kokakunst tuleb alati kasuks!
• Suurenda üldist aktiivsust. Ei ole midagi halvemat, kui kogu oma puhkus veeta diivanil lösutades. Kuigi see võib olla alguses väga mugav ning paar päeva tõesti liiast pole, siis tervet puhkuseperioodi pole mõtet maha laiselda. Kasuta oma vaba aega ning liikle rohkem looduses või käi kasvõi linnas ringi ning avasta kohti, kus sa varem liigelnud pole või kuhu kaua aega sattunud pole. Proovi erinevaid tegevusi. Proovi harrastada hooajalisi spordialasid. Kutsu ka sõbrad kaasa!
Kokkuvõttes võiks öelda, et puhkuseperiood ei peaks erinema katastroofiliselt sinu igapäevasest elurütmist. Tööga ei pea sa võib-olla tegelema, kuid oma aja võiksid siiski samas mahus erinevate tegevustega ära sisustada. Luba endale veidi rohkem und ja lõõgastumist ning ära karda ka veidi treeningute ja toitumisega vabamalt end tunda – kuid hoia asjad tasakaalus. Puhkus ei peaks olema järsk kukkumine aktiivsest elustiilist inaktiivsesse, vaid pigem pehme langusekõver, mis puhkuse lõpupäevade lähenedes taaskord normaalvahemikku liigub.
Head pühadeperioodi!
Vaata ka meie pühadeaegset superpakkumist siit ning võib-olla leiad just sina end selles artiklis välja toodud soovitusi katsetamas!
Kaalustalla.ee