Zone dieet
Lisatud: 25.04.13
Sellenädalases artiklis teeme lühiülevaate sellisest eri-dieedist nagu seda on “the Zone Diet“. Eesti keeles võiksime kutsuda seda siis “tsooni dieediks“. Artikli lõppu lisan ka mõned enda mõtted antud toitumislähenemise kohta.
Selle dieedi looja on Dr. Barry Sears, kes on veendunud, et justnimelt hormooni Insuliin taseme stabiilsena hoidmine (nö. kindlas tsoonis) on viis eduka kaalulangetuse ja hea terviseni.
Samuti on rasvumise põhjuseks toodud rakutasemel põletik, mis tekib liigsete ületöödeldud toitude ning liiga kiirelt imenduvate süsivesikute tarbimisel. Seega rohkem rõhku pannakse värsketele taimetoitudele ja näiteks erinevatele lihadele.
Toome siinkohal välja mõned punktid mida tsoonidieet soovitab:
– Toitainete jaotuseks soovitatakse 40-30-30 – Ehk 40% menüüst olgu süsivesikud, ning 30% jääb nii valkude, kui ka rasvade jaoks.
– Einete puhul soovitatakse taldrikule panna umbes peotäie jagu valgurikast toitu nagu näiteks kanarind ning kaks peotäit ehk ülejäänud osa võiks moodustada erinevad puuviljad ja juurviljad. Lõpuks võiks lisada toidule ka oliiviõli või mõned kasulikud pähklid või seemned – eelistades Omega-3 rikkaid variante.
– Rangemalt peaks piirama erinevaid teravilja tooteid ning muid “kiiremaid” süsivesikute allikaid, mis kõigutavad liigselt veresuhkru ja insuliini taset. Nende hulka kuuluksid siis näiteks pasta, riisid, saiakesed aga ka mahlajoogid.
– Ükski toiduaine otseselt keelatud ei ole, kuigi paljusid toite soovitatakse piirata. Sellegi poolest on menüüs lubatud näiteks kõrge rasvasisaldusega jäätis. Küll suhteliselt väikses koguses nii umbes 100ml. Dr. Sears seletab, et kõrge rasvasisaldus piirab süsivesikute imendumise kiirust ja seega on oht tervisele minimaalne. Suuremaid koguseid ja ka igapäevast tarbimist siiski ei soovita.
Kalorite jälgimine ei pidavat olema vajalik, vaid tähelepanu on toitainete valikul ja koguste omavahelistel suhetel.
Võtame selle ülevaate nüüd kokku.
Minu isiklik arvamus on see, et tegemist on ühe “parema” eri-dieediga mis populaarsust laiemas maailmas on kogunud. Ma küll ei soovitaks sellist dieeti otseselt kellelegi (olen seda meelt, et dieet peab olema üles ehitatud inimese individuaalsust arvesse võttes) aga kindlasti on tunduvalt hullemaid variante meedias levimas. Antud dieet on üldjoontes siiski suhteliselt mõistlik.
Toitainete jaotuste vahekord on tavainimese jaoks suhteliselt sobiv, küll aga paneb mõtlema kaloraaži soovituste puudumine. Näiteks on puuviljad teinekord vägagi kaloririkkad ning suur osakaal menüüs võib viia liialdamiseni ja see omakorda rasvumiseni. Samuti ei pruugi see lahendus olla sobilik sportlastele, kes võivad vajada täpsemalt paika pandud päevast energiahulka ning erinevaid toitainete vahekordi.
Dieedis soovitatakse vähendada ületöödeldud toite ning eelistada palju värsket ja mitmekülgset taimetoitu ning värseid lihasid ning kala. See on kõik hea.
Küsitav on aga näiteks erinevate teravilja toodete range piiramise vajadus. Arvan, et see punkt pole reaalselt nii vajalik.
Kokkuvõttes võiks öelda, et enamik soovitusi on selles dieedis päris mõistlikud. Inimene, kes ei plaani hakata sportlaseks ning võib-olla ei aja taga isegi mingit kindlat kaalu-numbrit võib leida nendest soovitustest nii mõndagi kasulikku.
Küll puuduvad aga individuaalsust arvesse võtvad energiahulga ja toitainete koguste tarbimise soovitused. Seega rasvapõletus või lihaskasv ei pruugi olla optimaalne ja kindlate eesmärkide täitmiseks on see programm ebasobiv.
Sellised “Ameerika trendi-dieedid”, mida tihtipeale soovitavad ka erinevad Hollywoodi tähed, on enamasti üles ehitatud mingit kindlat toitumise aspekti ületähtsustades. Lisaks kipuvad need dieedid andma samu soovitusi kõigile, olenemata, kas tegemist on aktiivse sportlasega või istuva eluviisiga kontoritöölisega.
Õige toitumine on aga väga individuaalne ning häid pikemaajalisi tulemusi ei saa lühiajaliste rangete piirangutega ega ainult üldisi soovitusi järgides.
Hoidke oma meel avatud, aga ärge langege liialt kiiresti meedias propageeritud “imelahenduste” ohvriteks.
Meiega liitudes sa ei eksi. Meie aitame muuta su elustiili.
Tutvu meie programmiga siin.
Parimat,
Heikki Mägi